Skip to content
Kezdőlap » Microsoft Power BI termékcsalád- avagy a piacvezető termékcsoport

Microsoft Power BI termékcsalád- avagy a piacvezető termékcsoport

A Microsoft Power BI terméke egy üzleti elemző alkalmazás, mely segítségével bárki könnyedén tud készíteni saját riport felületeket és dashboardokat. A termék maga egy integrált szereplő a Microsoft Power Platform egyik eleme.

Forrás: Gartner 2021

 A termék alapvetően a Microsoft SQL Server Reporting Services csapatából két fejlesztő dolgozta ki a 2000-es években. A szoftver 2011-ben lett először publikálva még Project Crescent néven, amit csak később kereszteltek át Power BI-ra és 2013 szeptemberében lett Power BI for Office 365. Az első kiadás még Microsoft Excel alapú bővítményeken alapult (például Power Query, Power Pivot vagy a Power View). A fejlesztés nem állt meg és további funkciókkal bővült és végül 2015-ben jelent meg a nagyközönség számára. 2019 februárjában a Gartner elemző vállalat megerősítette a Microsoft Power BI Platform képességeit és a „2019 Gartner Magic Quadrant for Analytics and Business Intelligence Platform”-ban vezető helyre került

A szoftver két fő komponensből épül fel:

  • Microsoft Power BI Desktop: Windows desktop (asztali) alkalmazás, mely gyakorlatilag az alkalmazás fejlesztői környezete. Az itt elkészített riportokat lehet publikálni a Microsoft Power BI Services-be.
  • Microsoft Power BI Services: Alapvetően felhő alapú SaaS (software-as-a-service) alkalmazás. A Power Bi szoftveres szolgáltatások, alkalmazások összekötő együttese. Ezen a felületen alakíthatóak ki különböző irányítópultok, amelyeken különböző adatalapú csempék helyezhetőek el, így mindig naprakészen lehet monitorozni a vállalatok adatait.
  • Ezenkívül számos egyéb komponense létezik, melyek szintén hasznos funkcióval egészítik a két fő core „terméket”. Ilyen például a Power BI Mobile, ami az Android és iOS eszközökön segíti a riportok megjelenítését.

Mint minden terméknek, és a használatának is vannak előnyei és hátrányai – ez a szoftvereknél sincsen másképpen. Az alábbiakban: 


Előnyei:

  • A BI mindenki számára elérhetővé teheti – ráadásul költséghatékonyan, hiszen a Power BI Desktop alkalmazás ingyenesen bárki számára letölthető.
  • Rendszeres frissítések (heti és havi) – segítségével mindig naprakészen használhatjuk az alkalmazást, mely fejlesztési folyamatban több ezer felhasználó véleményét és javaslatait figyelembe veszik.
  • Önkiszolgáló és nagyvállalati BI egységesítése – egyetlen platformban egységesíti mind a két területet.
  • Microsoft Azure kapcsolódás – a vállalat teljes adatvagyonát össze lehet kapcsolni és elemezni
  • Microsoft AI támogatás – gyorsan, könnyedén lehet létrehozni gépitanuló modelleket, melyekkel egyre gyorsabban lehet információkat kinyerni az adatokból.
  • Mélyreható verziókezelés – könnyedén követhető és azonosítható az egyes verziók közti különbségek, vagy akár az egyes tesztelési és fejlesztési állományok között
  • Microsoft Excel kapcsolódás – egyszerűen átvehetőek Excel lekérdezések, adatmodellek és akár a Power BI-ból is egyszerűen konvertálhatóak Excel formátumba.
  • Döntéstámogató funkciók – a Microsoft Power Platform (azon belül is a Power Apps és Power Automate) segítségével könnyedén lehet azonnali döntéseket hozni a Power BI eredményei alapján
  • Valós idejű analitika lehetőség – nem csak idősoros, hanem valós idejű elemzési eredményeket is nyomon lehet követni benne. 
  • Interaktív vizualizációk – az egyik legtöbbet emlegetett előnye a vonzó, intuitív és interaktív vizualizációk. Szűrők alkalmazásával interakcióba léphetünk a vizualizációkkal. Ezek segítségével rendkívül jól és gyorsan lehet az adatokat megérteni

Hátrányai:

  • Haladó felhasználók élvezhetik ki leginkább az előnyeit a szoftvernek.
  • Rendkívül széles termékpaletta – számos komponenssel rendelkezik a platform és hosszú időt vesz igénybe az egyes részek tanulmányozása és a tudás elmélyítése. Ezen felül az üzemeltetés kapcsán is felmerülhetnek problémák.
  • Adatminőség – adattisztítás szempontjából viszonylag kevés funkcióval rendelkezik az alkalmazás, mert feltételezi, hogy a betöltött adatok már jó minőségben érkeznek. A beépített PowerQuery komponens egy külön világot nyit meg a felhasználó számára
  • Teljesítményproblémák – a felhasználó gyakran teljesítményproblémákba futhat a betöltéseknél, a nagyobb lekérdezések kapcsán merül fel
  • User Interface problémák – a formula sugóablaka és az oldalsó parméterek gyakran eltakarnak létfontosságú részleteket
  • Korlátozott adatmegosztás – A jelentések és irányítópultok csak azokkal oszthatóak meg, akik ugyanabban az e-mail tartományban vannak vagy akiknek az e-mail tartománya szerepel O365 fiókban tenant-ként.

Összegezve a Power BI rendelkezik néhány általános hátránnyal, azonban biztosak vagyunk abban, hogy egy nagyszerű eszköz az adatok megjelenítésére, elemzésére, publikálására. A folyamatos fejlesztéseknek hála a programcsomag rendszeresen új funkciókkal bővül és a performancia is javul.

Forrás: Microsoft, Gartner